MFL0603R0680FA
DigiKey Part Number
283-MFL0603R0680FATR-ND - Tape & Reel (TR)
283-MFL0603R0680FACT-ND - Cut Tape (CT)
283-MFL0603R0680FADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MFL0603R0680FA
Description
RES 0.068 OHM 1% 1/4W 0603
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
68 mOhms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Current Sense, Moisture Resistant Metal Film
Category
Features
Current Sense, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.063" L x 0.035" W (1.60mm x 0.90mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)