MFBM1V1005-601-R
DigiKey Part Number
283-MFBM1V1005-601-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-MFBM1V1005-601-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-MFBM1V1005-601-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MFBM1V1005-601-R
Description
FERRITE BEAD 600 OHM 0402 1LN
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
600 Ohms @ 100 MHz 1 Power Line Ferrite Bead 0402 (1005 Metric) 500mA 500mOhm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MFBM1V1005-601-R Models
Category
Current Rating (Max)
500mA
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
DC Resistance (DCR) (Max)
500mOhm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Filter Type
Power Line
Height (Max)
0.026" (0.65mm)
Number of Lines
1
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Impedance @ Frequency
600 Ohms @ 100 MHz