BK/MDA-V-25A is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Eaton - Electronics Division
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Eaton - Electronics Division
In Stock: 4
Datasheet
25 A 250 V 125 V Fuse Cartridge, Ceramic Through Hole 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" (Axial)
Eaton Electronics Overcurrent Protection Fuse Portfolio
BK/MDA-V-25A
DigiKey Part Number
BK/MDA-V-25A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BK/MDA-V-25A
Description
FUSE CERM 25A 250VAC 125VDC 3AB
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage Rating - DC
Mfr
Response Time
Slow Blow
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Breaking Capacity @ Rated Voltage
1.5kA AC, 10kA DC
Part Status
Obsolete
Melting I²t
667.9
Mounting Type
Through Hole
Approval Agency
CSA, UL
Fuse Type
Color
Black
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.266" Dia x 1.292" L (6.76mm x 32.82mm)
Voltage Rating - AC
250 V