DR4NH-10R-B is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
E-Switch
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Omron Electronics Inc-EMC Div
In Stock: 97
Datasheet
Omron Electronics Inc-EMC Div
In Stock: 1.348
Dip Switch BCD 10 Position Through Hole Rotary with Shaft Actuator 25mA 24VDC
DR4NH-10R-B
DigiKey Part Number
141-DR4NH-10R-B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DR4NH-10R-B
Description
SWITCH ROTARY DIP BCD 0.025A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
DR4NH-10R-B Models
Category
Contact Material
Copper
Manufacturer
E-Switch
Contact Finish
Gold
Series
Height Above Board
0.464" (11.79mm)
Packaging
Tube
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination Style
PC Pin
Circuit
BCD
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Number of Positions
10
Washable
No
Current Rating (Amps)
25mA
Operating Temperature
-25°C ~ 80°C
Voltage Rating
24VDC
Body Material
Polyamide (PA9T), Nylon
Actuator Type
Rotary with Shaft
Length
0.386" (9.80mm)