DR3H-10R-B is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
E-Switch
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Omron Electronics Inc-EMC Div
In Stock: 97
Datasheet
Omron Electronics Inc-EMC Div
In Stock: 1.348
Additional Requirements for Selecting a Switch
How Many Poles do you need?
What is your Application?
DR3H-10R-B
DigiKey Part Number
DR3H-10R-B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DR3H-10R-B
Description
SWITCH ROTARY DIP BCD 0.025A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Dip Switch BCD 10 Position Through Hole Rotary with Shaft Actuator 25mA 24VDC
EDA/CAD Models
DR3H-10R-B Models
Category
Contact Finish
Gold
Manufacturer
E-Switch
Height Above Board
0.465" (11.80mm)
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Tube
Termination Style
PC Pin
Part Status
Active
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Circuit
BCD
Washable
No
Number of Positions
10
Operating Temperature
-25°C ~ 80°C
Current Rating (Amps)
25mA
Body Material
Polyamide (PA), Nylon
Voltage Rating
24VDC
Length
0.386" (9.80mm)