1.5SMCJ51CA-AQ
DigiKey Part Number
4878-1.5SMCJ51CA-AQTR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5SMCJ51CA-AQ
Description
TVS DIODE 51VWM 82.4VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
82.4V Clamp 18.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1.5SMCJ51CA-AQ Models
Category
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Bulk
Part Status
Active
Operating Temperature
-50°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Bidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
51V
Voltage - Breakdown (Min)
56.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
82.4V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
18.2A