SMCJ24A-13 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 15.811
Direct
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Littelfuse Inc.
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
Similar
In Stock: 481
YAGEO
YAGEO
In Stock: 480
Microchip Technology
In Stock: 593
Bourns Inc.
38.9V Clamp 38.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
DO-214AB, SMC
SMCJ24A-13
DigiKey Part Number
SMCJ24ADITR-ND - Tape & Reel (TR)
SMCJ24ADICT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ24A-13
Description
TVS DIODE 24VWM 38.9VC SMC
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMCJ24A-13 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
38.6A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Power Line Protection
No
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V
Voltage - Breakdown (Min)
26.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
38.9V