SMBJ90CA-13 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Direct
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 5.964
Datasheet
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 23.838
Datasheet
Littelfuse Inc.
Comchip Technology
Similar
Microchip Technology
Similar
Microchip Technology
Comchip Technology
146V Clamp 4.1A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMB
DO-214AA
SMBJ90CA-13
DigiKey Part Number
SMBJ90CADITR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ90CA-13
Description
TVS DIODE 90VWM 146VC SMB
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMBJ90CA-13 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
4.1A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Series
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Bidirectional Channels
1
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
90V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
100V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
146V