SMBJ18CA-13 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 142.727
Datasheet
Direct
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 9.677
Datasheet
Bourns Inc.
In Stock: 190
Littelfuse Inc.
Similar
YAGEO
In Stock: 815
Similar
YAGEO
In Stock: 801
STMicroelectronics
Microchip Technology
Microchip Technology
Littelfuse Inc.
Comchip Technology
Comchip Technology
29.2V Clamp 20.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMB
DO-214AA
SMBJ18CA-13
DigiKey Part Number
SMBJ18CADITR-ND - Tape & Reel (TR)
SMBJ18CADICT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ18CA-13
Description
TVS DIODE 18VWM 29.2VC SMB
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMBJ18CA-13 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
20.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Applications
General Purpose
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
18V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
20V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
29.2V