SMAJ40CA-13 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 87.862
Datasheet
Similar
Comchip Technology
In Stock: 4.482
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
Taiwan Semiconductor Corporation
Bourns Inc.
Littelfuse Inc.
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Bourns Inc.
STMicroelectronics
YAGEO
64.5V Clamp 6.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMA
DO-214AC
SMAJ40CA-13
DigiKey Part Number
SMAJ40CADITR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ40CA-13
Description
TVS DIODE 40VWM 64.5VC DO214AC
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMAJ40CA-13 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
6.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Series
Power Line Protection
Yes
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Type
Zener
Mounting Type
Surface Mount
Bidirectional Channels
2
Package / Case
DO-214AC, SMA
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
40V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
44.4V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
64.5V