SBR40150CTFP is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 1.000
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 833
SMC Diode Solutions
STMicroelectronics
STMicroelectronics
Diode Array 1 Pair Common Cathode 150 V 20A Through Hole TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
SBR40150CTFP
DigiKey Part Number
SBR40150CTFPDI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SBR40150CTFP
Description
DIODE ARR SBR 150V 20A ITO220AB
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 20 A
Manufacturer
Diodes Incorporated
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 150 V
Packaging
Tube
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 175°C
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Through Hole
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Package / Case
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Technology
Super Barrier
Supplier Device Package
ITO-220AB
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
150 V
Base Product Number
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
20A