SBR2M60S1F-7
DigiKey Part Number
SBR2M60S1F-7DITR-ND - Tape & Reel (TR)
SBR2M60S1F-7DICT-ND - Cut Tape (CT)
SBR2M60S1F-7DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SBR2M60S1F-7
Description
DIODE SBR 60V 2A SOD123F
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 60 V 2A Surface Mount SOD-123F
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
700 mV @ 2 A
Mfr
Speed
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
800 nA @ 60 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Supplier Device Package
SOD-123F
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
60 V
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 175°C
Current - Average Rectified (Io)
2A