DMTH10H025LPSWQ-13 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Diodes Incorporated
In Stock: 0
Datasheet
N-Channel 100 V 9.3A (Ta), 45A (Tc) 3.2W (Ta), 79W (Tc) Surface Mount, Wettable Flank PowerDI5060-8 (Type UX)
DMTH10H025LPSWQ-13
DigiKey Part Number
31-DMTH10H025LPSWQ-13TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMTH10H025LPSWQ-13
Description
MOSFET BVDSS: 61V~100V POWERDI50
Detailed Description
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
21 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1477 pF @ 50 V
Power Dissipation (Max)
3.2W (Ta), 79W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Mounting Type
Surface Mount, Wettable Flank
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
6V, 10V
Supplier Device Package
PowerDI5060-8 (Type UX)
Rds On (Max) @ Id, Vgs
23mOhm @ 20A, 10V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
3V @ 250µA