DMT8008SPS-13 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Diodes Incorporated
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Diodes Incorporated
In Stock: 0
Datasheet
N-Channel 80 V 83A (Tc) 1.3W (Ta), 83W (Tc) Surface Mount PowerDI5060-8
DMT8008SPS-13
DigiKey Part Number
DMT8008SPS-13DI-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMT8008SPS-13
Description
MOSFET N-CH 80V 83A PWRDI5060-8
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
34 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1950 pF @ 40 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
1.3W (Ta), 83W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
80 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
PowerDI5060-8
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
6V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
7.8mOhm @ 14A, 10V