DMT6004LPSW-13
DigiKey Part Number
31-DMT6004LPSW-13TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMT6004LPSW-13
Description
MOSFET BVDSS: 41V~60V POWERDI506
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 60 V 22A (Ta), 100A (Tc) 2.5W (Ta), 139W (Tc) Surface Mount, Wettable Flank PowerDI5060-8 (Type UX)
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
78.3 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
5399 pF @ 30 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
2.5W (Ta), 139W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Mounting Type
Surface Mount, Wettable Flank
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
PowerDI5060-8 (Type UX)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
3.1mOhm @ 25A, 10V