BZT52C47-7 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 41.653
Datasheet
Similar
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Central Semiconductor Corp
Zener Diode 47 V 410 mW ±6% Surface Mount SOD-123
BZT52C47-7
DigiKey Part Number
BZT52C47-7DITR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52C47-7
Description
DIODE ZENER 47V 410MW SOD123
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
BZT52C47-7 Models
Category
Impedance (Max) (Zzt)
100 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 35 V
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Part Status
Discontinued at DigiKey
Tolerance
±6%
Supplier Device Package
SOD-123
Power - Max
410 mW