BZT52C3V9-13 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 41.282
Datasheet
Similar
Comchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Zener Diode 3.9 V 500 mW ±5% Surface Mount SOD-123
BZT52C3V9-13
DigiKey Part Number
BZT52C3V9-13DITR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52C3V9-13
Description
DIODE ZENER 3.9V 500MW SOD123
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
BZT52C3V9-13 Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
3 µA @ 1 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Part Status
Obsolete
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
SOD-123
Power - Max
500 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
90 Ohms