BZT52C2V7-13
DigiKey Part Number
BZT52C2V7-13DITR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52C2V7-13
Description
DIODE ZENER 2.7V 500MW SOD123
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 2.7 V 500 mW ±7% Surface Mount SOD-123
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BZT52C2V7-13 Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
20 µA @ 1 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Part Status
Discontinued at DigiKey
Tolerance
±7%
Supplier Device Package
SOD-123
Power - Max
500 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
100 Ohms