BHDS2100 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Diodes Incorporated
In Stock: 2.900
Datasheet
Parametric Equivalent
Diodes Incorporated
In Stock: 1.780
Datasheet
SMC Diode Solutions
In Stock: 781
Bridge Rectifier Single Phase Schottky 100 V Surface Mount HDS
BHDS2100
DigiKey Part Number
31-BHDS2100TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BHDS2100
Description
BRIDGE RECT 1PHASE 100V 2A HDS
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
850 mV @ 2 A
Manufacturer
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 µA @ 100 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Diode Type
Single Phase
Package / Case
4-SMD, Gull Wing
Technology
Schottky
Supplier Device Package
HDS
Voltage - Peak Reverse (Max)
100 V
Base Product Number
Current - Average Rectified (Io)
2 A