BHDS1100 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Diodes Incorporated
In Stock: 193
Parametric Equivalent
Diodes Incorporated
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
Datasheet
Bridge Rectifier Single Phase Schottky 100 V Surface Mount HDS
BHDS1100
DigiKey Part Number
31-BHDS1100TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BHDS1100
Description
BRIDGE RECT 1PHASE 100V 1A HDS
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
850 mV @ 1 A
Manufacturer
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 µA @ 100 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Diode Type
Single Phase
Package / Case
4-SMD, Gull Wing
Technology
Schottky
Supplier Device Package
HDS
Voltage - Peak Reverse (Max)
100 V
Base Product Number
Current - Average Rectified (Io)
1 A