BAT750-7-F
DigiKey Part Number
BAT750-FDITR-ND - Tape & Reel (TR)
BAT750-FDICT-ND - Cut Tape (CT)
BAT750-FDIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BAT750-7-F
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 750MA SOT233
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 40 V 750mA Surface Mount SOT-23-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BAT750-7-F Models
Category
Reverse Recovery Time (trr)
10 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 30 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
175pF @ 0V, 1MHz
Part Status
Active
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Supplier Device Package
SOT-23-3
Current - Average Rectified (Io)
750mA
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 125°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
490 mV @ 750 mA
Base Product Number
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)