AP7343D-12FS4-7A
DigiKey Part Number
31-AP7343D-12FS4-7ATR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AP7343D-12FS4-7A
Description
LDO LOW VOLTAGE STANDARD X2-DFN1
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA X2-DFN1010-4 (Type B)
Category
Voltage Dropout (Max)
0.7V @ 300mA
Mfr
Current - Output
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current - Quiescent (Iq)
60 µA
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
5.25V
Package / Case
4-XDFN Exposed Pad
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.2V