AP130-35YRG-13 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Diodes Incorporated
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Diodes Incorporated
In Stock: 0
Datasheet
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA SOT-89R-3
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
AP130-35YRG-13
DigiKey Part Number
AP130-35YRG-13DI-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AP130-35YRG-13
Description
IC REG LIN 3.5V 300MA SOT89R-3
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
100 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
PSRR
58dB (100Hz)
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
TO-243AA
Voltage - Input (Max)
5.5V
Supplier Device Package
SOT-89R-3
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.5V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
0.5V @ 300mA