AP130-15RG-7
DigiKey Part Number
31-AP130-15RG-7TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AP130-15RG-7
Description
IC REG LINEAR 1.5V 300MA SC-59R
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA SC-59R
Current - Quiescent (Iq)
100 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
PSRR
58dB (100Hz)
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Input (Max)
5.5V
Supplier Device Package
SC-59R
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.5V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
0.5V @ 300mA