C3APS-1006G
DigiKey Part Number
C3APS-1006G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C3APS-1006G
Description
IDC CABLE - CSC10S/AE10G/CPC10S
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Cable Assembly Rectangular Socket to PCB 0.500' (152.40mm, 6.00")
Category
Length
0.500' (152.40mm, 6.00")
Manufacturer
CW Industries
Color
Gray, Ribbon
Packaging
Bulk
Shielding
Unshielded
Part Status
Obsolete
Usage
Board In
Connector Type
Socket to PCB
Cable Termination
IDC
Number of Positions
10
Contact Finish
Tin
Number of Rows
2, 4
Contact Finish Thickness
100.0µin (2.54µm)
Pitch - Connector
0.100" (2.54mm)
Base Product Number
Pitch - Cable
0.050" (1.27mm)