73M2AR043F
DigiKey Part Number
73M2AR043F-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
73M2AR043F
Description
RES 0.043 OHM 1% 2W 2512
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
43 mOhms ±1% 2W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Current Sense Metal Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
73M2AR043F Models
Category
Features
Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
2512 (6332 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.035" (0.90mm)