XPEFAR-L1-R250-00601 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Cree LED
In Stock: 1.033
Datasheet
LED Lighting Color XLamp® XP-E Red 730nm (720nm ~ 740nm) 1414 (3535 Metric)
XPEFAR-L1-R250-00601
DigiKey Part Number
XPEFAR-L1-R250-00601TR-ND - Tape & Reel (TR)
XPEFAR-L1-R250-00601CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XPEFAR-L1-R250-00601
Description
LED XLAMP XPE RED 730NM SMD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Luminous Flux @ Current/Temperature
230mW (210mW ~ 250mW)
Mfr
Temperature - Test
25°C
Series
Viewing Angle
130°
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Obsolete
Package / Case
1414 (3535 Metric)
Color
Supplier Device Package
SMD
Wavelength
730nm (720nm ~ 740nm)
Size / Dimension
0.136" L x 0.136" W (3.45mm x 3.45mm)
Current - Test
350mA
Height - Seated (Max)
0.084" (2.13mm)
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
1.9V
Thermal Resistance of Package
8°C/W
Current - Max
1A