SXR122M6R3ST is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 489
Datasheet
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 1.379
Datasheet
Chemi-Con
In Stock: 3.998
Upgrade
Chemi-Con
Upgrade
Nichicon
Nichicon
In Stock: 904
Similar
1200 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 240mOhm @ 120Hz 4000 Hrs @ 105°C
SXR122M6R3ST
DigiKey Part Number
SXR122M6R3ST-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SXR122M6R3ST
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 6.3V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
516 mA @ 120 Hz
Part Status
Obsolete
Ripple Current @ High Frequency
860 mA @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Height - Seated (Max)
0.787" (20.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
240mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 105°C