SN331M025ST is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Panasonic Industry
In Stock: 289
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 18
Datasheet
330 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 600mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 85°C
SN331M025ST
DigiKey Part Number
SN331M025ST-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SN331M025ST
Description
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Bi-Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
580 mA @ 120 Hz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.984" (25.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
600mOhm @ 120Hz
Package / Case
Radial, Can
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C