DSM154Q030W075PB
DigiKey Part Number
338-DSM154Q030W075PB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSM154Q030W075PB
Description
0.15F, 30V, 35X24.5X14.5MM STD M
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
150 mF (EDLC) Supercapacitor 30 V Module 6.464Ohm 1000 Hrs @ 65°C
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
6.464Ohm
Manufacturer
Cornell Dubilier Knowles
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 65°C
Series
Termination
Cable with Connector
Packaging
Bulk
Mounting Type
Chassis Mount
Part Status
Active
Package / Case
Module
Capacitance
150 mF
Size / Dimension
1.378" L x 0.571" W (35.00mm x 14.50mm)
Tolerance
-10%, +30%
Height - Seated (Max)
0.965" (24.50mm)
Voltage - Rated
30 V
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C