CMR08F913FOAP is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
0.091 µF Mica Capacitor 100 V Radial
CMR08F913FOAP
DigiKey Part Number
CMR08F913FOAP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMR08F913FOAP
Description
CAP MICA 91000PF 100V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Lead Spacing
1.051" (26.70mm)
Capacitance
0.091 µF
Tolerance
±1%
Size / Dimension
1.500" L x 0.500" W (38.10mm x 12.70mm)
Voltage - Rated
100 V
Height - Seated (Max)
0.941" (23.90mm)