CMR08F223JPDM is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
0.022 µF Mica Capacitor 500 V Radial
CMR08F223JPDM
DigiKey Part Number
CMR08F223JPDM-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMR08F223JPDM
Description
CMR MICA
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Lead Spacing
1.051" (26.70mm)
Capacitance
0.022 µF
Tolerance
±5%
Size / Dimension
1.421" L x 0.311" W (36.10mm x 7.90mm)
Voltage - Rated
500 V
Height - Seated (Max)
0.882" (22.40mm)