CMR03E560JOCP is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
In Stock: 145
In Stock: 66
56 pF Mica Capacitor 300 V Radial
CMR03E560JOCP
DigiKey Part Number
CMR03E560JOCP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMR03E560JOCP
Description
CAP MICA 56PF 300V RADIAL
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Lead Spacing
0.118" (3.00mm)
Capacitance
56 pF
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.272" L x 0.150" W (6.90mm x 3.80mm)
Voltage - Rated
300 V
Height - Seated (Max)
0.220" (5.60mm)