CD5EC560JO3F
DigiKey Part Number
338-3075-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CD5EC560JO3F
Description
CAP MICA 56PF 5% 300V RADIAL
Detailed Description
56 pF Mica Capacitor 300 V Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Lead Spacing
0.118" (3.00mm)
Capacitance
56 pF
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.272" L x 0.150" W (6.90mm x 3.80mm)
Voltage - Rated
300 V
Height - Seated (Max)
0.220" (5.60mm)