CGS412T250V5L is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
4100 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 21mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
CGS412T250V5L
DigiKey Part Number
CGS412T250V5L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGS412T250V5L
Description
CAP ALUM 4100UF 250V SCREW CHAS
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
10.7 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
16.05 A @ 10 kHz
Capacitance
Size / Dimension
2.000" Dia (50.80mm)
Tolerance
-10%, +50%
Height - Seated (Max)
5.625" (142.88mm)
Voltage - Rated
250 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
21mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C