CDV30EJ390GO3F is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
39 pF Mica Capacitor 2 kV Radial
CDV30EJ390GO3F
DigiKey Part Number
CDV30EJ390GO3F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDV30EJ390GO3F
Description
MICA
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Dielectric Material
Mica
Manufacturer
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Lead Spacing
0.437" (11.10mm)
Capacitance
39 pF
Features
General Purpose
Tolerance
±2%
Size / Dimension
0.772" L x 0.252" W (19.60mm x 6.40mm)
Voltage - Rated
2 kV
Height - Seated (Max)
0.858" (21.80mm)