AVEK227M10F24T-F is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 2.750
Datasheet
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 1.688
Datasheet
In Stock: 500
Direct
Nichicon
Upgrade
Rubycon
Upgrade
Rubycon
Würth Elektronik
Panasonic Industry
Panasonic Industry
In Stock: 82
Nichicon
In Stock: 198
In Stock: 40
220 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2Ohm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C
AVEK227M10F24T-F
DigiKey Part Number
338-1842-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AVEK227M10F24T-F
Description
CAP ALUM 220UF 20% 10V SMD
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ Low Frequency
178 mA @ 120 Hz
Part Status
Obsolete
Ripple Current @ High Frequency
222.5 mA @ 10 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated
10 V
Surface Mount Land Size
0.331" L x 0.331" W (8.40mm x 8.40mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
2Ohm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C