AHD335M50B12T is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Nichicon
In Stock: 1.163
Datasheet
Parametric Equivalent
Würth Elektronik
In Stock: 680
Datasheet
3.3 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 60.3Ohm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C
AHD335M50B12T
DigiKey Part Number
AHD335M50B12T-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AHD335M50B12T
Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V SMD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
16 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ High Frequency
27.2 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
12 Ohms
Capacitance
Size / Dimension
0.157" Dia (4.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.228" (5.80mm)
Voltage - Rated
50 V
Surface Mount Land Size
0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
60.3Ohm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C