942C16P15K is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 6.285
Datasheet
Direct
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 53
Datasheet
0.15 µF Film Capacitor 460V 1600V (1.6kV) Polypropylene (PP), Metallized Axial
942C16P15K
DigiKey Part Number
942C16P15K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
942C16P15K
Description
CAP FILM 0.15UF 1.6KVDC AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
942C16P15K Models
Category
Dielectric Material
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
5 mOhms
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Obsolete
Package / Case
Capacitance
Size / Dimension
0.807" Dia x 1.811" L (20.50mm x 46.00mm)
Tolerance
±10%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
460V
Applications
High Pulse, DV/DT
Voltage Rating - DC
1600V (1.6kV)