688CKS025M
DigiKey Part Number
1572-1512-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
688CKS025M
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 25V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6800 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 63mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
3.53 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
4.942 A @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
1.437" (36.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
63mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C