381LQ151M450H032 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Chemi-Con
In Stock: 135
Upgrade
Rubycon
In Stock: 275
Upgrade
Chemi-Con
In Stock: 391
Rubycon
In Stock: 198
TDK
TDK
Nichicon
In Stock: 236
Chinsan (Elite)
In Stock: 214
Chinsan (Elite)
In Stock: 120
Image for 381LQ151M450H032 is not available
381LQ151M450H032
DigiKey Part Number
381LQ151M450H032-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
381LQ151M450H032
Description
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
150 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.327Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
800 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
1.1 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.327Ohm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C