380LX822M035J032 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 815
Datasheet
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 595
Datasheet
In Stock: 0
In Stock: 0
8200 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 57mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C
380LX822M035J032
DigiKey Part Number
338-2470-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
380LX822M035J032
Description
CAP ALUM 8200UF 20% 35V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
4 A @ 120 Hz
Part Status
Obsolete
Ripple Current @ High Frequency
4.6 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
57mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C