380LX222M100J042 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 1.119
Datasheet
Similar
In Stock: 140
Parametric Equivalent
Upgrade
Rubycon
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 198
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
2200 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 121mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C
380LX222M100J042
DigiKey Part Number
380LX222M100J042-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
380LX222M100J042
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 100V SNAP TH
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
3.14 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
3.61 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
121mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C