380LQ181M350H022 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Upgrade
Rubycon
Upgrade
Rubycon
TDK
Chemi-Con
In Stock: 200
Chemi-Con
In Stock: 36
Nichicon
Nichicon
In Stock: 196
180 µF 350 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.105Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
380LQ181M350H022
DigiKey Part Number
338-3493-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
380LQ181M350H022
Description
CAP ALUM 180UF 20% 350V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
1.2 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
1.7 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Voltage - Rated
350 V
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.105Ohm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C