338LBB035M2BC is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
CORNELL DUBILIER KNOWLES
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Rubycon
In Stock: 168
Datasheet
Upgrade
Rubycon
In Stock: 230
In Stock: 0
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 73
Nichicon
Nichicon
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
3300 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 125.6mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C
338LBB035M2BC
DigiKey Part Number
338LBB035M2BC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
338LBB035M2BC
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 35V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
2.05 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
2.5625 A @ 10 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
125.6mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C