228CKE035M
DigiKey Part Number
1572-1410-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
228CKE035M
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 35V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2200 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 120.6mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
1.5 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
2.1 A @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
1.043" (26.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
120.6mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C