227CKE010M is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 177
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 2.864
Datasheet
In Stock: 2.929
Chinsan (Elite)
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
220 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2.1Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C
227CKE010M
DigiKey Part Number
227CKE010M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
227CKE010M
Description
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
170 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
280.5 mA @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Voltage - Rated
10 V
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
2.1Ohm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C