226CKS450M
DigiKey Part Number
1572-1692-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
226CKS450M
Description
CAP ALUM 22UF 20% 450V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 18.0858Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
210 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
378 mA @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
1.043" (26.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
18.0858Ohm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C