167683J100A-F is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
Direct
TDK
TDK
0.068 µF Film Capacitor 63V 100V Polyester, Metallized Radial
167683J100A-F
DigiKey Part Number
167683J100A-F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
167683J100A-F
Description
CAP FILM 0.068UF 5% 100VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
167683J100A-F Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.413" L x 0.138" W (10.50mm x 3.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.276" (7.00mm)
Tolerance
±5%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
63V
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Voltage Rating - DC
100V