160824K400P-F is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 2.899
Datasheet
Similar
Parametric Equivalent
KEMET
0.82 µF Film Capacitor 200V 400V Polyester, Metallized Radial
160824K400P-F
DigiKey Part Number
160824K400P-F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
160824K400P-F
Description
CAP FILM 0.82UF 10% 400VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
160824K400P-F Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Size / Dimension
1.260" L x 0.433" W (32.00mm x 11.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.787" (20.00mm)
Tolerance
±10%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
200V
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - DC
400V